sanimed
Избери апарата на бъдещето.
погрижи се за своето.
чавдар димитров – CEO
sanimed
чавдар димитров – CEO
Адсорбер на цитокини и LPS – ендотоксин
Най-важните терапевтични цели за сепсис и полиорганна недостатъчност са бактериалните ендотоксини (липополизахариди, LPS), клетъчни остатъци (DAMP) и излишък от възпалителни регулатори (цитокини).
Специфичната фармакотерапия, насочена към тези цели, е неефективна или има тежки странични ефекти. Следователно методите за директно (екстракорпорално) отстраняване на тези съединения от тялото заемат водеща роля в комплексната терапия на тези състояния.
Прилагат се порести неселективни адсорбенти за отстраняване на излишъка от цитокини и клетъчни остатъци (DAMP). Специалната структура на LPS молекулата предотвратява нейното свързване от такива адсорбенти. За отстраняване на LPS се използват повърхностно модифицирани материали с имобилизирани селективни лиганди. Въпреки това, адсорбентите с тази структура не притежават мезопореста структура, необходима за абсорбиране на излишъка от цитокини.
LPS-селективните адсорбенти нямат пори с необходимия диаметър и морфология за ефективно отстраняване на излишъка от цитокини и други екзо- и ендогенни токсин.
Порестата структура на неселективните адсорбенти не води до ефективно отстраняване на асоциациите и мицелите на липополизахаридите от цялата кръв.
Efferon LPS адсорбент е първият в класа мултимодални адсорбенти, чиято оригинална структура осигурява селективно свързване на две различни терапевтични цели (LPS и цитокини) наведнъж]
Полимери с тази структура са получени и описани за първи път от Даванков и Цюрупа [3-4]. Техните отличителни характеристики са степента на порьозност, която е недостижима за други органични полимерни материали (специфична повърхност от 700-900 m2 / g) и ниската тромбогенност поради структурата. Големите затворени кухини в своя обем могат да достигнат диаметър до 100 nm, а каналите, проникващи в матрицата, са много по-малки. Тази структура осигурява бърз масов трансфер на малки и средни протеини с молекулно тегло 10-40 kDa(които включват DAMP, IL-6, IL-1b и други цитокини) и предотвратява загубата на по-големи протеини като албумин (66 kDa) .
Адсорбцията на цитокини в порите протича по неспецифичен механизъм (хидрофобни и ван дер Ваалсови взаимодействия) и е обратим равновесен процес. В резултат на това степента на отстраняване се оказва по-висока за протеина, който първоначално присъства в по-висока концентрация [5]. По този начин, в хода на хемоперфузия чрез такива адсорбенти, клирънсът на цитокини намалява с времето. Такъв механизъм е подходящ за намаляване на пиковите концентрации на тези важни възпалителни медиатори, като същевременно поддържа нива над нулата.
SEM снимка на полимерен адсорбент ->
Свързването на лиганда с глюкозамин фосфатните остатъци и хидрофобните ацилни заместители на LPSмолекулата протича по механизъм, подобен на свързването на LPS молекулата с полимиксин В, обогатен с лизинови остатъци [6].
Молекулното тегло на мономерния LPS варира от 2,5 до 70 kDa и обикновено в диапазона 10-20 kDa. Размерите на LPS съединения с протеини на кръвната плазма и катиони Ca 2+ и Mg 2+ достигат порядъци по-големи, до 1 000 000 kDa [7].
Стратегиите за отстраняване на LPS от кръвта, базирани на адсорбция в пори с определен диаметър, не са в състояние да намалят концентрацията му под терапевтично значими нива. Напротив, свързването на LPS с афинитетния лиганд е необратим процес. Стендовите експерименти показват [8], че остатъчната концентрация на LPS в кръв от говеда след перфузия през немодифициран хиперомрежест полистирол намалява само до 0,3-0,5 EU/ml (такива високи нива са свързани с тежка ендотоксемия), докато сорбентът, модифициран с LPS-свързващ лиганд, намалява концентрацията на LPS под критичните стойности (по-малко от 0,05 EU/ml)
Единен патогенетично обоснован подход към екстракорпоралната терапия на сепсис и полиорганна недостатъчност.
За повече информация, посетете следния линк:
1. Бесонов И.В., Морозов А.С., Копицына М.Н. // Полимерен сорбент, получаването и използването му, патент № WO2018217137, 2018 г.
2. Магомедов М.А., Ким Т.Г., Масолитин С.В., Яралян А.В., Калинин Е.Ю., Писарев В.М. // Използване на сорбент на базата на хиперомрежен съполимер стирен-дивинилбензен с имобилизиран LPS-селективен лиганд при хемоперфузия за лечение на пациенти със септичен шок. Обща реаниматология. 2020; 16 (6): 31-53.
3. Даванков В.А., Рогожин С.В., Цюрупа М.П. // Macronet полистиренови структури за йонити и метод за получаване на същите, патент № US3729457A, 1973 г.
4. Даванков В.А., Цюрупа М.П. // Структура и свойства на хиперомрежен полистирен — първият представител на нов клас полимерни мрежи. Реактивни полимери. 1990; 13 (1-2): 27-42.
5. Оноре П. М. и др. // Премахване на цитокини при септичен шок при хора: Къде сме и накъде отиваме? Анали на интензивното лечение. 2019; 9 (1): 56.
6. David SA // Към рационално развитие на антиендотоксинови агенти: нови подходи за секвестриране на бактериални ендотоксини с малки молекули. Journal of Molecular Recognition. 2001;14(6):370-387.
7. Caroff M., Karibian D. // Структура на бактериални липополизахариди. Изследване на въглехидрати. 2003;338(23):2431-2447.
8. Морозов AS и др. // Селективен сорбент за отстраняване на бактериални ендотоксини от кръвта. Руско списание за физическа химия A, 2016;90(12):2465-2470.